Як живе Свеська громада

Попри те, що Свеська громада є прикордонню та має статус зони, де ведуться бойові дії, вона намагається розвиватись навіть у складних умовах. Лише за останній час тут відремонтували дорогу, придбали новий ескаватор та забезпечили селищні установи генераторами

Дороги

Навіть у листопаді в Свесі продовжується ремонт доріг, що проходять селищем. Зокрема, розпочався ремонт дорожнього покриття вулицею Центральна та перехрестя в центрі населеного пункту

Селищний голова Сергій Киркач розповідає, що місцевій владі вдалось залучити фінансування з дорожнього фонду завдяки тому, що громада співфінансує роботи з власного бюджету.  

«У нас був проект капітально відремонтувати вулицю Центральна, де знаходяться і аптеки, і шкільні заклади, і будинок культури. Проведені тендерні закупівлі, виконувати роботи буде ТОВ «ТД «Династія», техніка вже заїхала з понеділка. Впевнений, що ми встигнемо, і погода дозволить провести всі ці роботи на добре».

Майстер дільниці ТОВ «Торговий дім «Династія» Роман Стріха розповідає, що зараз нове асфальтне покриття укладають на перехресті біля автобусних зупинок по вулиці Грушевського. Далі дорожники планують перейти на вулицю Центральна.

«На цій ділянці стоїть задача з’єднатись з новим асфальтом і зробити гарну розв’язку. Саме тут в одну дорогу сходиться комунальна дорога та дорога до села Марчихина Буда, це, можна сказати, великий роз’їзд. Після цього ми розпочнемо роботи по вулиці Центральна, де заплановано зробити 640 метрів, це із заїздами до кожного будинку і до кожного підприємства».

За словами селищного голови Сергія Киркача, ремонтні роботи на дорогах громади тривають з травня. Зокрема, селищна рада виділила співфінансування на ремонт дороги місцевого значення, що веде до Ямполя

«Ви пам’ятаєте, скільки нарікань було на дорогу Ямпіль – Орлівка – Свеса – Марчихина Буда – Княжичі. У попередні роки на ній частково був покладений асфальт по селу Орлівка, але між відремонтованими ділянками була дуже погана і непроїзна дорога. Ми заключили договір з ДП «Дороги Сумщини», за умовами якого ми фінансували роботи 50 на 50. Всього ми з місцевого бюджету виділили 3,3 мільйона гривень, ще стільки ж виділило ДП «Дороги Сумщини». Зараз ми завершуємо ремонт цієї дороги і маємо надію, що в наступному році продовжимо ремонт у напрямку Марчихиної Буди».

Нові дерева біля пошкодженої російським обстрілом школи

Другого травня російські військові скинули керовану авіаційну бомбу на селище Свеса. Від потужного вибуху постраждала загальноосвітня школа №1, вікна якої вибило вибуховою хвилею.

Цієї осені пошкодженому навчальному закладу виповнюється 130 років. Учительський колектив, батьки та учні вирішили відзначити ювілей висадкою дерев на шкільному подвір’ї, – розповідає директор школи Любов Ступак.  

«Святкувати у цьому році звичайно ж не на часі, а тому вирішили організувати такий освітній проект екологічного спрямування. Посадили ми 24 туї колосовидних та 5 туй кулевидних. Дітки будуть досліджувати на скільки виросли ці туї, їм же цікаво – вони самі їх садили своїми руками, а тепер будуть досліджувати з року в рік, як вони виросли».

Вчитель школи Олена Мороко розповідає, що їх навчальний заклад за радянських часів у селищі називали «українською» школою. Навчання тут проходило на рідній мові.

«Будові нашій 60 років, але школу започаткували як церковно-приходську у 1893 році. Ось з цього розпочалась робота української школи, яка навчала на українській мові і зветься вона у нашому селищі – українська школа. Знаєте, у мене є учні, які давно закінчили школу, і коли я з ними спілкуюсь, то вони кажуть: у нас була чудова, весела школа, були чудові перерви, на яких діти стрибали, бігали, обмінювались думками, на сьогоднішній день дітям цього бракує. Зараз, працюючи з учнями четвертого класу, вони постійно мені кажуть: Олено Петрівно, давайте, давайте до школи. Але нам не можна до школи, ви добре знаєте, що сталось з нашою школою».

Учениця школи Емілія Цілуйко розповідає, що добре запам’ятала ніч на друге травня, коли російська бомба впала неподалік її навчального закладу.

«Це була ніч, ми почули два потужні вибухи і зрозуміли, що це було дуже близько до нас і був варіант, що щось трапилось зі школою. Нас, дітей, не залучали, батьки, вчителі приходили, я працювала теж. Але вікна, скажемо так, це краще з того, що могло статися».  

Згадує про ті дні і мама восьмикласника Артема Лариса Самохіна. Жінка говорить, що всі батьки об’єднались на допомогу навчальному закладу, де навчаються їх діти, бо багато сил вклали у розвиток школи.

«Ремонти робили, парти фарбували – все робили для школи. Артем буде довчатися у нас в «українській» школі, мені дуже подобаються вчителі, уважні, дуже хороші вчителі. Звичайно, я хочу, щоб моє дитя довчилось тут».

Чекають на відновлення повноцінного навчання і самі діти. Учениця школи Марія Лиско розповідає, що її однокласники мріють про перемогу і вже будують плани, що будуть робити після неї.

«У класі багато вже варіантів придумали, що можна зробити на різні свята. Як прикрасити школи, лише повернутись треба».

За словами директора закладу Любові Ступак, в школі навчається 140 учнів. Навчання проходить дистанційно, адже школа розташована за 15 кілометрів від кордону.

Генератори дозволять забезпечувати селище водою у період відключень електроенергії

Обладнання селищу подарувала обласна організація Червоного хреста. Генератори дозволять забезпечити водопостачання Свеси навіть при тривалих відключеннях електроенергії, – говорить селищний голова Сергій Киркач.

«До війни наша громада налічувала 9600 мешканців, на території є населені пункти, які знаходяться в 5-ти кілометровій зоні, є пошкоджені обстрілами об’єкти: завод, заклади освіти та соціальні заклади. Ми добре знаємо, що таке обстріли, багато людей виїхали, але ми зі свого боку робимо все, щоб життєдіяльність громади продовжувалась, щоб люди знаходили своє застосування на цій території, щоб розуміли, що майбутнє навіть у таких прикордонних територіях точно буде».

Виконуючий обов’язки голови Сумської обласної організації Товариства Червоного хреста Ігор Шаповал говорить, що організація допомогає свеській громаді з перших днів вторгнення

«Завдяки нашій співпраці Свеська громада отримала гуманітарну допомогу у вигляді потужних електрогенераторів, які дозволять підтримувати інфраструктуру Свеси у разі виникнення надзвичайних ситуацій. Якщо не буде подачі електроенергії, то ці електрогенератори повинні забезпечити життєдіяльність людей у цьому населеному пункті».

За словами т.в.о. голови Шосткинської районної військової адміністрації Оксани Тарасюк, Товариство Червоного хреста України постійно опікується населенням прикордонного району.  

«Ці генератори для громади є дійсно важливими, щоб люди наші, які тут мешкають, не відчували блекаутів, які можуть бути. Товариство Червоного хреста допомагає Шосткинському району з самого початку повномасштабної війни. Дуже потужна допомога і продуктовими наборами, і гігієнічними наборами, і психологічною допомогою для людей, що зараз дуже важливо».  

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *