Дослідники встановили місце поховання засновника Харківського університету Іллі Тимківського в Туранівці

Видатний науковець був похований в невеликому селі Туранівка, де провів сорок років свого життя. Проте, маєток, де мешкав Ілля Тимківський, старовинна церква та сама могила науковця були знищені за радянських часів.

Лише днями місцевим дослідникам вдалось відшукати місце, де знаходилась могла Тимківського. Про це розповідає директор музею «Трудове братство М.М. Неплюєва» Валерій Авдасьов.  

За його словами, Ілля Тимківський зробив великий внесок у створення університету в Харкові.

 «Йому запропонували місце в двох університетах Дерптському або Харківському, який ще треба було створити. Як писав сам Тимківський, він обрав Харків, «щоб бути ближче до сонця на Батьківщині». Там вони разом з Василем Каразіним і заснували Харківський університет. Щоправда, вся слава діставалась Каразіну, хоча Ілля Федорович зробив не менший внесок», – розповідає Валерій Авдасьов.

Крім того, Тимківський працював наглядачем над усіма навчальними закладами Харківської округи і був причетним до створення більш ніж 20 гімназій. В 1811 році він вирішив переїхати на Сіверщину, в невелике село Туранівку, яке належало його дружині – представниці знаменитого роду Туранських. Засновник роду Олексій Туранський в 17 столітті служив послом з особливих доручень при гетьману Івану Мазепі та був генеральним суддею Війська Запорізького за гетьманства Скоропадського. Тож за свої труди він отримав землю і побудував тут маєток.

ъ2

«Коли вже заснований університет міцно стояв на ногах, а здоров’я самого Тимківського послабшало, він вирішив перейти до менш інтенсивного життя, до спокою, до тиші на батьківщини своєї дружини. Дружина його була онучкою Туранських і отримала у спадок маєток в Туранівці», – зазначає історик.

За радянських часів влада зробила все, щоб прізвища Туранських та Тимківських були забуті. Був знищений маєток, старовинна церква, а кладовище з родинними похованнями розорали під колгоспне поле. Зараз на історичному місці покинуті луки і якби не спогади місцевих старожилів, місце поховання Тимківського навряд чи вдалось встановити.

«Першим до пошуків мене спонукав філолог Володимир Корсаков – він знімає фільми про видатних людей та досліджує їх біографію. Одним із таких людей і був Тимківський, якому цього року виповнюється 250 років. Він попросив мене сфотографувати місце, де жив науковець, а я відкрив інтернет і знайшов про нього інформацію. Думаю, якою він був великою постаттю – засновник Харківського університету, доктор філософії, доктор філології, ректор Новгород-Сіверської гімназії, вчитель Ушинського, вчитель Чалого! Почав цим цікавитись, питав місцевих жителів і таким чином з’ясував, що дійсно була ціла плеяда таких людей, які жили на цьому місці і залишили після себе таку пам’ять», – розповідає Валерій Авдасьов.

ъ4

За словами дослідника, точне місце поховання Іллі Тимківського допомогли встановити старожили, які знали про нього з розповідей батьків. Так він дізнався і про те, що могили подружжя Тимківських розкопували за радянських часів.

В 2023 році виповнюється 250 років з дня народження Іллі Тимківського, до цієї дати в Туранівці планують встановити пам’ятний знак.

«Ми вже зробили проєкт пам’ятного знаку і узгодили напис. Це потрібно, щоб люди пам’ятали, що в нас місце не пусте – тут була історія. Ми часто кажемо, що історія твориться на площах великих міст, але у нас також була частина цієї історії. Тут також були люди, які залишили свій слід, яких шанують не тільки в нас, але й навіть у Європі», – зазначає Валерій Авдасьов.  

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *