
Ямпільчанам не дозволяють заготовляти на дрова повалені в лісі дерева
Повалені дерева та гілля, якими зараз буквально завалені ямпільські ліси, могли б допомогти багатьом людям перезимувати, – вважає ямпільчанин Богдан. Чоловік стверджує, що ці відходи лісозаготівлі не лише марно псуються, а і шкодять лісу.
-Раніше все було складено: сміття окремо, дрова окрема, все вивозилось. Поруч, наприклад, три роки тому люди збирали малину, а зараз там все завалено сміттям після рубки дерев, все поросло бур’яном. Видно не вистачає лісникам робочих рук, значить населення має допомагати. Залучати населення треба до прибирання лісу, а заодно для населення збирати дрова, кому вони потрібні: лікарням, школам.
Питання піднімається не вперше – говорять в Сумському обласному управлінні лісового та мисливського господарства. Але сьогоднішнє законодавство прямо забороняє людям самостійно заготовляти деревину.
-Головний документ у лісовому господарстві України – це лісовий кодекс України. Ним передбачено, що виключне право на заготівлю деревини має постійний лісокористувач. Тобто лісгосп, агролісгосп, або інший лісокористувач, – розповідає начальник відділу лісового господарства Сумського ОУЛМГ Анатолій Омельченко. – До 2006 року була така практика, що допускали людей у порядку «відпуску деревини на користь». Населення сплачувало податок на заготовлену деревину з символічною платою в 2 гривні за куб по тих цінах і заготовлювало під контролем лісівників. Це було в лісовому кодексі до 2006 року, зараз ситуація змінилась, внесли зміни до статті 19, де виключне право залишили тільки за постійними лісокористувачами. Крім того, лісозаготівля є небезпечним видом робіт, на неї потрібно брати дозвіл.
На сьогоднішній день, якщо люди будуть самостійно збирати опалі дерева після вітровалів, то їх дії можуть мати ознаки кримінального правопорушення, що передбачене статтею 185 ККУ . Це буде крадіжка, бо це все ресурси державного значення.
За словами пана Анатолія, вирішити питання можна лише на законодавчому рівні. Адже обласне управління лісового та мисливського господарства не має таких повноважень.
–Я працюю в лісовій галузі давно, до мене свого часу звертались органи місцевого самоврядування – сільські голови, щоб дозволити те, що було до 2006 року. Лісозаготівлю, як ви кажете, для шкіл, для соціальних об’єктів, але Управління не має права законодавчої ініціативи, потрібно піднімати питання через облдержадміністрацію, народних депутатів.
Самі ж люди розуміють заборони, але переконані, що цього складного року держава могла б зробити виняток. Доходи населення в селах значно скоротились через війну, а тому придбати дрова зможуть дозволити собі далеко не всі.
-З дровами, якщо зараз не зайнятись вивозом того, що валяється, то взимку з санчатами та ломами будемо ходити збирати те, що лежить під снігом, – говорить ямпільчанин Богдан.